Nabi GÜRUS Kimdir?

Nabi Gürus kimdir:

1923 yılının Ocak ayında İstanbul Üsküdar da doğdu. 1920 li ve 1930 lu yıllarda; 5 kardeşi ile birlikte Bostancı da olağanüstü bir fakirlik içinde büyüdü. Genellikle Büyük şehirlerde yaşayanlara ilişkin fakirlik fikri çok alışılmış değildir, ancak bu kitap, eğitimli ve doğma büyüme bir İstanbul ailesinin fakirlik öyküsünü anlatmak bakımından bazı ezberleri bozuyor.

1940larda  – savaş yıllarıydı – Asteğmen olarak 4 yıl süren uzatılmış bir askerlik yaptı. O yıllarda lise mezunları asteğmen oluyorlardı ve askere gitmek üniversiteye gitmekten önce gelirdi. Döndükten sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesine girdi, dönemin kalifiye ve vizyon sahibi öğretim görevlileri sayesinde iyi bir eğitim gördü.  Bitirdikten sonra bir devlet bankasında uzun yıllar müdür olarak çalıştı. 1970lerin ortasında emekli oldu, bir süre yabancı bir danışmanlık şirketinin kıdemli yöneticisi olarak Türkiye deki çok sayıda kamu ve özel sektör kuruluşu ile yabancı kurumların arasında, kişisel olarak hem güvenilen, hem de sevilip takdir edilen bir köprü oldu. Bu biraz sıradan bir yaşam hikâyesi.

Ama sıradan olmayan; duygular ve tercihler. Hep örnek bir kişilik oldu. Onunla birçok vesile ile karşılaşmış olanlar, ne yaşarken nede bu dünyadan göçtükten sonra, O’na ilişkin hiç kötü bir şey bulamadılar söyleyecek. Efendi, kibar, dürüst, vatansever, ailesine bağlı, aydın, saygılı, mütevazı, gerçekten İstanbullu. Ama kötü bir şey asla. 2008 yılının 30 Ağustosunda sükûnet içinde öldü. Onu tanıyanlar bugün bile hakkında saygılı bir ses tonu ile konuşurlar.

 

Bir cevap yazın